Autorzy

Trwa wczytywanie

Stanisław Tym

(ur. 17 lipca 1937, Małkinia, Polska)
Aktor estradowy, reżyser, scenarzysta, komediopisarz, satyryk, felietonista. Liceum skończył w Warszawie; w latach 1953-1960 studiował na kilku uczelniach i kierunkach: na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, na Wydziale Przetwórstwa SGGW, w Studium Nauczycielskim, znów na Wydziale Chemii, wreszcie na Wydziale Aktorskim PWST. Jak sam przyznaje, nie skończył żadnego z tych fakultetów. Do studiów w PWST miał go zniechęcić Jan Świderski. W przerwach pracował przez kilkanaście miesięcy jako robotnik w zakładach cukierniczych "22 Lipca". W roku 1956 został zatrudniony jako bramkarz i szatniarz w klubie studenckim "Stodoła". Dwa lata później, właśnie w "Stodole", Stanisław Tym rozpoczął twórczość kabaretową.
W 1960 roku Tym związał się na dwanaście lat ze Studenckim Teatrem Satyryków jako aktor, autor i reżyser; w sezonie 1963/64 pełnił także funkcję dyrektora STSu. W latach 1966-70 Tym współpracował również z innymi zespołami - współtworzył programy i występował w kabaretach "Owca", "Dudek", "Wagabunda" i "Lopek". Jego najpopularniejszy skecz "Ucz się Jasiu (wężykiem, wężykiem)" powstał dla kabaretu "Dudek".
W 1970 roku Stanisław Tym wystąpił w improwizowanej roli pasażera bez biletu w "Rejsie" Marka Piwowskiego (wcześniej grał już mniejsze role filmowe). W latach siedemdziesiątych współpracował ze Stanisławem Bareją - był współscenarzystą i odtwórcą głównych ról w jego najsłynniejszych komediach: "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1981). Właśnie rolom w filmach Piwowskiego i Barei Tym zawdzięcza popularność. W 1991 roku wystąpił w "Rozmowach kontrolowanych", wyreżyserowanej przez Sylwestra Chęcińskiego kontynuacji "Misia", był w tym filmie także scenarzystą i współreżyserem.
W latach 1984-86 Tym był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego w Elblągu. Od 1987 roku pracuje w Warszawie jako etatowy reżyser teatralny (w latach 1987-94 w Teatrze Rampa, a w latach 1994-2006 w Teatrze Powszechnym). W latach 1991-99 był stałym felietonistą tygodnika "Wprost"; od 1991 pisze felietony dla "Rzeczpospolitej". Stanisław Tym jest też autorem sztuk teatralnych ("Ciemny grylaż", "Kochany panie Ionesco!", "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Rock & Troll") i słuchowisk radiowych, współtwórcą i wykonawcą telewizyjnych programów rozrywkowych. Otrzymał wiele nagród, między innymi za scenariusz "Rozmów kontrolowanych" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1992), Nagrodę Kisiela dla najlepszego publicysty (1998), nagrodę za program rozrywkowy "Jujka wg Tyma" na gdańskim II Festiwalu Dobrego Humoru (2001) i nagrodę Telewizyjnego "Pegaza" za "poczucie humoru i przenikliwość umysłu" (2002). W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji